Yeryüzü Şekilleri

Haliçli Kıyılar

Haliçli kıyılar okyanusa kıyısı olan ülkelerde görülen girintili şekillerdir.

Ay’ın çekim kuvveti ile meydana gelen Medcezir (gelgit) olayı sonucunda akarsu ağızları aşındırılarak kara içlerine doğru girinti meydana getirir, bu girinti şekline haliç, bu şeklin bulunduğu kıyılara haliçli kıyı adı verilir.

Haliç Kıyılar’ın diğer bir adı da Estuar Kıyı Tipi’dir.

Haliçli Kıyılar Ülkemizde Nerelerde Görülür?

Ülkemizin okyanusa kıyısı olmadığı için medcezir olayı ülkemiz kıyılarını etkilemez. Dolayısıyla bu haliçli kıyılar ülkemizde neden görülmez sorusuna cevap niteliğindedir.

Not: Ülkemizde İstanbul Boğazı’nda bulunan Haliç (Altın Boynuz), medcezir (gelgit) etkisiyle oluşmuş bir şekil değildir. (Zaten ülkemizde okyanus olmadığından medcezir etkisi görülmez.) Akarsu vadisinin deniz tarafından işgal edilmesiyle oluşan Ria tipi kıyıya bir örnektir. Haliç ismi Medcezir etkisi ile oluşan Haliç’i yansıtmamaktadır. Bununla ilgili olarak ülkemizde yapılan deneme sınavlarının şıklarında sıkça gördüğümüz Haliç, isminden dolayı şaşırtmaca olarak verilmektedir.

Haliçli Kıyılar Dünyada Nerelerde Görülür?

Dünya’daki en güzel örnekleri Batı Avrupa kıyılarında Almanya’daki Hamburg, Elbe; İngiltere’deki Thames; Fransa’daki Gironde haliçleri ve Güney Amerika’daki Rio de la Plata halici sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir